Hoppa till innehåll
Almega Sök
Rikard Johansson, kvalitets- och etikrådgivare
Rikard Johansson, kvalitets- och etikrådgivare

Säker vård måste också vara tillgänglig vård

Idag den 17 september uppmärksammas Internationella patientsäkerhetsdagen. I år sätter WHO fokus på säker vård för personer med kroniska sjukdomar, ett angeläget tema också i Sverige.

För den som lever med en kronisk sjukdom pågår vården ofta under många år. Då handlar patientsäkerhet förstås om att undvika misstag och vårdskador – men också om att få vård i rätt tid.

Vårdköerna måste kortas

I Sverige väntar fortfarande alltför många patienter för länge på vård. Långa vårdköer riskerar att leda till att diagnoser och behandlingar försenas. För den som lever med en kronisk sjukdom kan väntan få särskilt stora konsekvenser med försämrad livskvalitet som följd. Under senaste året hade 13 000 patienter väntat länge än vårdgarantin, som är 90 dagar, när de fick sin operation. Därför hör tillgänglighet och patientsäkerhet ihop.

Sverige behöver använda hela vårdens kapacitet för att korta köerna och ge fler patienter vård när de behöver den. Här bidrar privata vårdgivare varje dag: i primärvård, specialistvård, diagnostik, rehabilitering och andra delar av vården.

Säker vård – hela livet

Årets internationella tema har mottot ”Safe care for life”. Det fångar något viktigt.

En människa med kronisk sjukdom behöver inte bara säker vård vid nästa besök. Hen behöver kunna lita på att vården hänger ihop även nästa månad och nästa år, när läkemedlen ändras, när en ny diagnos tillkommer eller när vården behöver ges av någon annan.

Det kräver skickliga medarbetare och ett systematiskt patientsäkerhetsarbete hos varje vårdgivare. Men det kräver också en vårdorganisation som ger verksamheterna förutsättningar att ta ansvar, samarbeta och tänka långsiktigt.

För patienter med kroniska sjukdomar byggs patientsäkerhet över tid.

Därför måste också vårdens system göra det möjligt att hålla ihop vården över tid.