Hoppa till innehåll
Almega Sök
Per Östlund, förhandlingschef, Vårdföretagarna

Debattartikel i Arbetet: Arbetets ledare saknar grund – Vård­företagarnas medlemmar följer avtalet

Vård och omsorg bedrivs dygnet runt, årets alla dagar. När någon är borta på grund av sjukdom eller vab, eller när vårdbehovet ändras, behöver personalbehovet lösas, skriver Per Östlund, förhandlingschef för Vårdföretagarna i en debattartikel i Arbetet.

I Arbetets ledare ”Så gör vårdbolagen för att slippa betala undersköterskorna” anklagar Hanna Östeby att arbetsgivarna för att fula sig och stjäla från medarbetarna. Det är en allvarlig anklagelse som saknar grund.

Precis som alla företag med kollektivavtal behöver våra medlemmar följa kollektivavtalen.

Förra årets förändring av avtalen innebär att deltidsanställda numera får samma ersättning när de arbetar utöver sin ordinarie arbetstid som de som arbetar heltid.

Den förändringen var vi överens om redan innan Kommunal valde att varsla om konflikt.

Det vi inte var överens om var att Vårdföretagarna ville behålla kollektivavtalade lösningar för hur företagen även fortsättningsvis ska kunna erbjuda extrapass till anställda som vill arbeta när behov uppstår. Kommunal ville förhindra alla sådana möjligheter, skriver Per Östlund, förhandlingschef i en debattartikel i Arbetet.