Ny lag om stärkt fysisk motståndskraft – för vissa företag
Säkerhetsföretagen bjuder tillsammans med Almega in till ett webbinarium om de nya kraven på ökad säkerhet hos verksamheter som är kritiska för samhällets funktion.
Den 1 januari 2027 föreslås en ny lag träda i kraft som implementerar EU:s CER-direktiv i svensk rätt. För de företag som berörs innebär de nya reglerna bland annat krav på konkreta åtgärder för att stärka den fysiska motståndskraften och säkerheten hos verksamheter som är kritiska för samhällets funktion.
Men vilka företag kommer att omfattas? Vad innebär kraven i praktiken? Och hur kan arbetet påbörjas redan i dag?
Heikki Syrjäpalo, grundare av Preppoint och medlem i Säkerhetsföretagen, går igenom den nya lagstiftningen och vad den innebär för företag och organisationer.
Du som deltar får en tydligare bild av de nya reglerna och vad du behöver känna till inför den föreslagna lagändringen.